Recenze

Minecraft – kostičkový svět

Hra Minecraft začala jako prostá nenápadná freewarová záležitost. Jak na sebe ale projekt postupně nabaloval nové funkce a možnosti, vypracovala se hra ve skutečnou moderní sharewarovou legendu,  která je více než hrou spíše čímsi jako životním stylem.

V kostce řečeno (jak přiléhavé v tomto případě), Minecraft je hra, celá se týkající a točící okolo umisťování kostiček v kostičkovém světa a jejich následných interakcí ve složitějších strukturách – snad nejsnadnější by šlo tuto hru přirovnat k oživlé LEGO miniatuře, která žije svůj život.

Za menší otravnost lze považovat to, že ke hře potřebujete speciálního klienta nebo browser + k tomu navíc je nutné se ještě zaregistrovat (a tedy vymyslet si login, který nepoužívá již skoro 18 milionů lidí, co zde jsou). Mimochodem, ačkoliv klient sliboval, že si zapamatuje obě položky kilometr dlouhé, neudělal to.

Celková a základní idea obsažená ve hře je velmi prostá – těžíte   všelijaké suroviny a materiály a z těch následně stavíte, co je potřeba. A je toho potřeba opravdu hodně. Naprostým základem je útočiště před monstry, jenž se do herního světa vyhrnou s příchodem noci. Také musíte něco jíst, něčím se bránit, … No, věřte nám, půjde vám z toho hlava kolem…


Hra dává velký prostor i dekoracím, takže si své kostičkové království smíte vyzdobit spoustou roztomilých drobnůstek – nejdřív ale určitě věnujte čas tomu, co potřebujete a až pak popřípadě všelijakým grafickým vylomeninám. Naopak pochodněmi na důležitých místech rozhodně nešetřete.

Minecraft přímo počítá s běžícím časem, takže je mu třeba přizpůsobit svoje chování, jako to činíme i my v našich životech. Vše začíná vyplavením na náhodném pustém vygenerovaném ostrově. Následně by vaše kroky měly zamířit na nějaké světlejší místo, místní monstra si totiž libují v temnotách typu jeskyně a noc! Hned poté je vhodné nasekat   dřevo, které máte v dohledu – aspoň nějakých 10-12 kousků je základ.
gag250x250.gif
Vaše starosti ale se dřevem teprve začínají. Je potřeba také najít zdroj kamení a uhlí kvůli pochodním (zajímavé). Mimochodem, uhlí, k tomu potřebujete již lepší nástroj než jen kus dřeva. Dále za pomoci svých craftovacích schopností dojde na změnu prostých kusů dřeva na prkna, která lze dále použít ke stavbám nebo je opět zpracovat natyčky sloužící jako držadla nástrojů nebo pochodní. Jistě už máte představu, jak to zde chodí. Ještě snad napovíme, že je dobré si co nejdřív postavit pracovní stůl ze 4 prken, abyste si na něm mohli tvořit složitější nástroje. Poté, co si vytvoříte první dřevěné nástroje, zřejmě brzy zjistíte, že dřevo se sice snadno zpracuje, ale příliš toho daný nástroj nevydrží. Bude tedy vhodné poohlédnout se po železe, diamantech a podobných věcech.

Hrát zde smíte klasický single jakožto survival a multiplayer. Hra přímo počítá s mody a těch už pěkných pár nabízí. Není tak problém do hry přidat, co chcete nebo to, co vám zde chybí a tím dovést počet obsažených předmětů a možností skutečně do kreativní nirvány. Další stránkou herní zábavy je ta konstrukční.Hráči se neustále předhánějí a hádají, kdo vytvoří krásnější, propracovanější a hezčí mega-objekt  typu všelijaké hrady podle reálných předloh, mimozemský talíř, model Země, všelijaké mýtické bytosti a cokoliv jiného někoho napadlo.

Celková kostičkovanost všeho zde obsaženého má svoje jisté kouzlo, ovšem u některých věcí si zřejmě nebudete první chvíle jistí, „co to sakra je“, hlavně zvířena vypadající jako po návštěvě autolisu zřejmě bude oříšek…

Minecraft je velmi zvláštní a unikátní hra. Autor osobně zná páre jedinců, kteří hrají jen a pouze ji, jelikož, jak rádi připomínají, do Minecraftu jde přenést prakticky cokoliv a jakýkoliv žánr. Ve hře je toho k objevování a kombinování opravdu úctyhodné množství, což platí o to více, pokud si projdete sekcí modů. Snažte se též vyvarovat a odolat pročtení všech seznamů s předměty, dáte tak hře další rozměr v tom, že si budete také sami muset objevovat všechny konstrukční „recepty“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *